Klima Seçimi

Klima Tipleri :

1. Split Klimalar : Split klimalar iç ve dış ünite olarak iki parçadan oluşur. Dış ünite komprasör (soğutucu akışkanı çevirir) ve kondanser (sıcaklığı dışarı atarak soğutucu akışkanı soğutur)den oluşur. İç ünitesi ise evaparatördür (ortam havasını soğutarak ortama dağıtır.).

 

Split Klimalar son derece sessizdir. Isı pompası olan modellerini soğutmanın yanı sıra ısıtmadada kullanabilirsiniz. Kullanılacağı alana göre çok değişik şekilleri vardır. Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi tavanınıza dahi gizleyebileceğiniz tipleri mevcuttur. Asma tavanınız varsa tercih edebilirsiniz. Tip seçimi tamamen zevkinize bağlıdır. Soğutmada önemli olan klimanın soğutma gücü (BTU değeri)dir.

2. Dış Ünitesiz Klimalar : Bu klimalarda iç ve dış ünite tek parçadır. Genelde cam kesilerek kullanılacağı yere monte edilirler. Duvarı delerek duvara takmakta mümkündür. Boyutları sonderece küçük olması nedeniyle tercih edilebilirler. diğer klima tiplerinden bir diğer üstünlüğü belirli bir yüzdede dışarıdan temiz hava alabilmeleridir. Bu özellik sadece dış ünitesiz klimalarda mevcuttur.

3. Portatif -Mobil Klimalar : Portatif klimalar taşınabilirlerdir. Bazı tipleri iki parçalıdır. Tekerleri ile istenilen yere taşınabilir. Ancak yaklaşık 10 cm çapındaki borusunun balkon yada bacadan dışarı verilmesi gerekecektir. Klima bu boru ile ısıyı dışarı atar. İki parçalı olanda ise evaparatör kısmı ayrılabilirdir. Bu kısmı dışarı alır ve hortumlarıyla bağlantı yapılır. Bu tiplerin çokta pratik oldukları söylenemez.